top of page

Musimy wspierać pszczoły, bez nich nie będzie niczego


Prawdopodobnie nie ma w Polsce mieszkania, które nie miałoby choć jednej rzeczy z najpopularniejszego sklepu wnętrzarskiego - IKEA, firma posiada również laboratorium projektowe pod nazwą SPACE 10.


IKEA rozumie zmieniające się warunki, chcąc przeciwdziałać zmianom klimatycznym rozpoczęła badania i projektowanie innowacyjnych rozwiązań, które mogą wpłynąć na naszą planetę w nadchodzących latach, celem laboratorium jest ulepszenie codziennego życia dla wszystkich. Tym razem postawili na znaczenie zapylaczy w środowisku naturalnym, za swój cel obrali zabezpieczenie i ochronę życia pszczół, które są niezbędne do życia na naszej planecie.


Razem z Bekken Bæck oraz projektantką Tanitą Klein opracowali model „pszczelego domu”, który każdy z nas może zaprojektować indywidualnie, dzięki modułowym elementom stworzonym przez SPACE10.

Cały proces tworzenia takiego domu ma być łatwy i przyjemny.

Sami możemy go zaprojektować przy pomocy proponowanych elementów, możemy wybrać rozmiar, styl, dopasować wysokość, dzięki czemu dostosujemy całość do naszych upodobań estetycznych.

Szwedzka firma proponuje nam szeroką gamę elementów umożliwiających wpasowanie użytecznego przedmiotu w nasz ogród.


Rozwiązanie jest dedykowane dla pszczół samotnych, idealnie odnajdą się w nim na przykład murarki ogrodowe. Głównym zadaniem samotnych pszczół jest ciężka praca, nie produkują miodu, ale zapylają rośliny, dzięki czemu możemy przetrwać na naszej planecie.


Pszczołom zawdzięczmy więcej niż nam się wydaje, stanowią ważny element naszego eko-systemu. Ich ciężka praca jest często niedoceniana, a bez ich wkładu nie byłoby życia na ziemi. Najbardziej znany efekt pracy pszczół, to miód. Uwielbiają go wszyscy, jednak nie każdy wie ile czasu i ile pszczół trzeba poświęć na wytworzenie jednego kilograma miodu.

Życie każdej pszczoły robotnicy to około 45 dni, w trakcie tego czasu jedna pszczoła wyprodukuje 1/12 łyżeczki miodu, do wyprodukowania jednego kilograma miodu pszczoły muszą odwiedzić około 2 miliony kwiatów, pokonując przy tym ponad 120 000 km. Miód jest jedynym produktem, który się nie psuje, najstarszy znaleziony miał około 5500 lat i nadawał się do spożycia Znalezisko znajdowało się w Gruzji. Oprócz tego końcowego produktu, pszczoły zapylają rośliny, które bez ich pracy nie owocowałyby, nie mielibyśmy większości owoców, warzyw, zbóż, kawy czy przypraw. Na świecie 1/3 żywności jest zależna od zapylania, w tym prawie 90% owoców i 4000 odmian warzyw.


Na świecie żyje prawie 20 tys. gatunków pszczół, niektóre tworzą społeczności, dzielą się obowiązkami, a ich zadania są ściśle podzielone. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych modeli rodzin pszczelich jest ten, w którym występuje jedna królowa - matka, której zadaniem jest złożenie około 1500 jaj, z których wyklują się nowe pokolenia pszczół. Kolejną pszczołą w ulu jest Truteń, czyli pszczoła niepracująca, jej jedynym zadaniem jest zapłodnienie królowej. I te, które mają najwięcej obowiązków, czyli robotnice. Pszczoły robotnice wykonują zadania zlecone przez królową, a ich lista obowiązków nie jest mała. Ale co wykonują w danej chwili zależy od ich wieku. Najmłodsze zajmują się oczyszczaniem gniazda i przygotowaniem komórek do złożenia jaj przez królową. Te, które osiągnęły czwarty dzień życia karmią starsze larwy. Po tygodniu odbierają pyłek od zbieraczek. W drugim tygodniu życia budują plastry, po 19 dniach bronią gniazda, zbiorów i królowej, a po 21 dniu i aż do śmierci pracują jako zbieraczki, produkują miód oraz wosk.

Samotne pszczoły


Pszczoły samotne, stanowią największą grupę spośród pszczół. Najpopularniejszym samodzielnym gatunkiem tej pszczoły w Polsce jest murarka, ale występują również masierki, smukliki czy makatki, cechują się innym modelem funkcjonowania niż pszczoły miodne, są świetnymi zapylaczami. Każda pszczoła jest swoją królową i robotnicą. W trakcie swojego życia zapyla taką samą ilość roślin co 120 pszczół miodnych. Jedna pszczoła samotnica jest w stanie wydać na świat od 20 do 30 nowych pszczół. Pszczoły samotne są idealne do tworzenia osad w mieście, są całkowicie bezpieczne dla ludzi, dzieci i zwierząt, nie tworzą miodu, więc nie muszą bronić ulu i królowej, ich samoobrona jest o wiele rzadsza niż u pszczół miodnych.


Domy dla pszczół projektu SPACE 10 są proste w budowie, umieszczeniu i utrzymaniu. Kiedy zamontujemy budowle w docelowym miejscu, nie musimy się o nic martwić, a wręcz powinniśmy dać owadom spokój, po 3 latach proponowane jest oczyszczenie domku z pozostałości jaj i osadu.


To czy pszczoły zamieszkają w nowych domach zależy tylko od nich, jednak są metody, żebyśmy zachęcili je do zamieszkania w nowym miejscu. Pszczeli dom nie powinien znajdować się w bliskim otoczeniu ludzi, owady lubią mieć spokój i poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowym atutem będzie posadzenie w pobliży kwiatów, które pszczoły będą mogły zapylać.


Schronienie dla pszczół wykonane własnoręcznie.

Przy użyciu kilku naturalnych materiałów, jesteśmy w stanie zrobić hotel dla owadów własnoręcznie, wystarczy trzcina, patyki, pocięty bambus sprawdzi się idealnie, ale co


ważniejsze jeśli chcemy zadbać

o miejskie pszczoły, szczególnie

w upalne lata, które zaczynają być coraz bardziej dotkliwe dla ludzi jak

i zwierząt, na te najcieplejsze dni powinniśmy się im odwdzięczyć

i przygotować poidełka dla owadów.

Poidełka dla pszczół, a poidełka dla innych, większych zwierząt, jak ptaki różnią się od siebie. Każde z nich ma inne warunki fizyczne i inne potrzeby, a ponieważ zmiany klimatyczne dotykają wszystkich, warto zadbać o naszych najmniejszych przyjaciół.Jak wykonać prawidłowe poidełko dla pszczół?


Pszczoły przy wykonywaniu swojej pracy pokonują ogromne odległości, droga do wodopoju nie powinna być długa i męcząca, pszczoły potrzebują wody nawet kilkaset razy dziennie, dlatego dobrym rozwiązaniem jeśli posiadamy dom, hotel lub ul jest zlokalizowanie poidełek wokół niego. Te nawet jeśli nie posiadamy schronienia dla nich sprawdzą się idealnie na naszym balkonie lub tarasie.

Ich wykonanie jest proste, a może uratować im życie.


Wystawienie miski z wodą, lub nawet z dodatkiem kamieni nie jest do końca bezpieczne, istnieje zagrożenie utonięcia owadów. Aby pomóc pszczołom przetrwać suszę powinniśmy przygotować im dedykowane dla nich poidełka. Najlepszym dla małych owadów jest pojemnik wypełniony mchem, pociętymi patykami, które będziemy zwilżać lub keramzytem, który wykorzystujemy

do uprawy roślin doniczkowych. Świetnie utrzymują wilgotność i są całkowicie bezpieczne dla owadów.Pszczół zaczyna brakować.


Populacja pszczół na świecie zmniejsza się z każdym rokiem, tylko przez ostatnie 30 lat ubyło ich o ponad trzy czwarte. Masowe wyginięcie owadów jest tematem bardzo poważnym i niestety realnym, a czasu na zaradzenie temu mamy coraz mniej. Konsekwencje tego przyczyniają do strat w rolnictwie ale również

w środowisku, brak pszczół, to brak zapylania, a bez zapylania podtrzymanie niektórych gatunków roślin jest zagrożone. Jednym z głównych powodów wymierania pszczół są szkodniki, ale odpowiedzialny jest za to również człowiek, który swoimi decyzjami zagraża pszczołom.

Łączenie ze sobą różnych gatunków, przewożenie owadów, niszczenie pasiek. Kolejnym zagrożeniem jest zmiana klimatu, co wywołuje u pszczół stres termiczny. Przez brak zim i zalegającego śniegu oraz małe opady, rośliny swój rozkwit rozpoczynają z opóźnieniem, a dalsze konsekwencje suszy powodują, że niektóre gatunki usychają już w maju, to poważnie zagraża w zdobyciu pokarmu owadom.

Przez ingerowanie człowieka w środowisko naturalne, pszczół może zabraknąć,

a bez nich nie poradzimy sobie z przetrwaniem na obumierającej planecie.Źródło: space10.com

 

Brunon Odolczyk

Działam w inicjatywach lokalnych i stowarzyszeniach. Chcę by Warszawa była miastem otwartym i dostępnym. Zależy mi na zrównoważonej polityce samorządowej, rewitalizacji obszarów zdegradowanych oraz wsparciu lokalnych społeczności.

ความคิดเห็น


bottom of page