top of page

Pałacyk Konopackiego już po remoncie - będzie służył mieszkańcom


Pierwszy murowany budynek na Nowej Pradze powstał około 1865 roku. Wybudowany według projektu Aleksandra Jana Woydego dla Ksawerego Konopackiego, założyciela Nowej Pragi. To jeden z najbardziej charakterystycznych budynków na Pradze-Północ i najcenniejszy zabytek architektoniczny w tej części Warszawy. Usytuowany u zbiegu ulic Strzeleckiej i Środkowej, trzykondygnacyjny budynek przeznaczony był dla rodziny Konopackich, ówczesnych właścicieli okolicznych ziem. Po śmierci Konopackiego nieruchomość zmieniała właścicieli. W 1881 roku zamieszkał w nim rosyjski generał Agafon Wachtangow, a następnie trafił w ręce dwóch przedsiębiorców — Endelmana i Papiernego. W 1924 roku budynek kupiło miasto. Przez lata w budynku mieściła się szkoła i przedszkole. Pod koniec XX wieku z powodu pogarszających się w nim warunków budynek przestał pełnić ostatnią funkcję w swojej historii, czyli mieszkalną. Przed 2000 rokiem mieszkanki i mieszkańcy opuścili budynek. Pięć lat później został wpisany do rejestru zabytków, co uratowało go przed wyburzeniem. Przez następne lata popadał w ruinę, a także był celem kradzieży i dewastacji. Zniszczone elementy konstrukcyjne, a także tynki, okna czy drzwi oraz duże zagrzybienie powodowało poważne zagrożenie dla zdrowia, co było powodem wyłączenia budynku z użytkowania.


Modernizacja Pałacyku Konopackiego


Miasto postanowiło, wyremontować budynek w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji, którym objęte są obszary w trzech dzielnicach: Pradze-Południe, Targówku i Pradze-Północ. W 2017 roku został wybrany generalny wykonawca remontu i prace ruszyły.


Przez następne trzy lata wykonano szeroki zakres prac remontowych i konstrukcyjnych, wszystko, żeby ocalić historyczną zabudowę Pragi. Analiza mykologiczna wykazała wysoki stopień zagrzybienia, zrezygnowano ze środków grzybobójczych na rzecz skucia wszystkich tynków. Wykonano nową konstrukcję dachu. Konieczne było wykonanie fundamentów, których wcześniej budynek był pozbawiony. Odtworzono pierwotne wejście oraz odrestaurowano oryginalne elementy: żeliwne balkony i wsporniki. Nie tylko budynek stanowi ważny element zabytkowej architektury, ale również układ parteru, który został zachowany, jako świadectwo pierwotnego rozplanowania pomieszczeń. Wszystko, żeby jak najlepiej oddać ducha tego miejsca. Dzięki przeprowadzonym pracom pod nadzorem konserwatora zabytków udało się przywrócić większość zniszczonych elementów. Wygląd elewacji frontowej, tylnej i bocznych odtworzono na podstawie XIX-wiecznych rycin oraz zaleceń konserwatorskich.


Dziś budynek prezentuje się niczym 156 lat temu. Już niedługo zostanie otwarty dla mieszkanek i mieszkańców. W zmodernizowanym pałacyku swoje miejsce znajdzie Dom Kultury TuPraga wraz z klubem seniora, klubokawiarnią, salami wystawowymi i tanecznymi, pracownią kulinarną, mody i szycia. W rozbudowanych częściach piwnicznych powstała sala widowiskowa na sto osób. W sumie prawie 1400 metrów kwadratowych. Całość została dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przemianę przeszła również przestrzeń wokół budynku. Dobudowano taras o powierzchni 170 metrów kwadratowych oraz zagospodarowano zieleń. Przybyły miejsca rowerowe, a w przyszłości pojawi się ogród społecznościowy, który zagospodarują sami mieszkańcy, według potrzeb.


Program Rewitalizacji


Powstałe funkcje w budynku mają zachęcić do aktywności mieszkanek i mieszkańców Pragi, co jest jednym z kluczowych założeń Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku, w ramach którego w ostatnim czasie przemianę przeszło wiele budynków mieszkalnych i placówek kulturalnych. Do użytkowania oddano Muzeum Pragi, Centrum Przedsiębiorczości Targowa 56, Centrum Kultury i Aktywności Targówek czy Teatr Baj. Kolejne inwestycje są w trakcie realizacji, w tym budynek przy Środkowej 9 (mieszczący się niedaleko Pałacyku Konopackiego), który jest jednym z nielicznie zachowanych zabudowań drewnianych. Powstanie w nim Centrum Wspierania Rodzin — Rodzinna Warszawa.


Nowa Praga


Nowa Praga jest jednym z sześciu obszarów, na którym zachodzą zmiany w ramach Programu Rewitalizacji. Mieszkanki i mieszkańcy wprowadzili się już do kamienic przy Strzeleckiej 12 i 10A, Środkowej 14, Stalowej 33 i Stalowej 29. Ta ostatnia dzięki konsultacjom przeprowadzonym przez Fundację Blisko wraz z mieszkańcami, architektami oraz sąsiadkami i sąsiadami okolicznych kamienic — zamieniła się w pierwszą w Warszawie Kamienicę Międzypokoleniową. Oparta na miksie społecznym spełnia potrzeby wszystkich swoich mieszkańców. Mieszkania zostały zaplanowane dla osób starszych, jak i młodszych. Dzięki zamontowaniu windy i stworzeniu szerokich korytarzy oraz przejść kamienica nie stawia barier przed osobami, które w niej mieszkają. Wraz z wiekiem nie napotkają oni ograniczeń przez bariery architektoniczne typu wysokie progi, dzięki temu zachowają jak najdłuższe samodzielne funkcjonowanie.

Przy Stalowej 29 zaplanowano 12 mieszkań jedno- i dwupokojowych. Na dwóch ostatnich kondygnacjach stworzono placówkę opiekuńczo-wychowawczą dla młodzieży. W parterze budynku znajduje się lokal użytkowy z przeznaczeniem dla klubokawiarnie.

Comments


bottom of page